ترجمه!

چرا مي‌ترسي؟ آقاي دكتر عزراييل نيست كه! كاريت نداره كه!!!

* * * * *

       وقتي ديشب آقاي هم‌شهري ما به خانومش كه مي‌خواستم معاينه‌اش كنم اينا رو مي‌گفت، كم مونده بود از زور خنده بتركم، يادم افتاد اون اتفاقي كه چند سال پيش تو شهرمون رخ داده بود:

* * * * *

       تو مطب پزشك متخصص اورولوژي (جراح متخصص كليه و مجاري ادراري)، قرار بود كه آقاي دكتر اون‌جاي (!) يه پسربچه رو معاينه كنه، پسربچه خجالت مي‌كشيد شورتشو در بياره، و باباي پسربچه هي به پسرش اصرار مي‌كرد كه زودباش در بيار كه آقاي دكتر معاينه‌شو بكنه... تا اين‌كه باباهه عصباني شد و برگشت و به پسرش گفت: «چرا مي‌ترسي؟ آقاي دكتر كه نمي‌خواد دو..ـتو بخوره!!!»

* * * * *

       بسياري از اين جوك‌هايي كه برامون در ميارن، از ترجمه‌ي تحت‌اللفظي اصطلاحات و ضرب‌المثل‌هاي تركي به فارسيه. مثل اين كه مثلا يه تهروني بخواد با همون اصطلاحات و ضرب‌المثل‌هاي خودش انگليسي حرف بزنه، فكر كنين مثلا بخواد ضرب‌المثل ديگ به ديگ مي‌گه روت سياه رو دقيقا تحت‌اللفظي به انگليسي ترجمه كنه، چه چيز خنده‌داري از آب در مياد و مثلا در انگلستان سر اين قضايا چقدر مي‌تونن برا تهراني‌ها جك در بيارن و از اين حرفا. خلاصه كنم، خيلي از اين جك‌ها به خاطر اين تفاوت‌هاي زبانيه، وگرنه يه دقت كوچيك به بازار تهران، يا دانشجويان و فرهيختگان و صاحبان قدرت تو كشور، نشون مي‌ده كه هم‌شهري‌هاي ما، از بسياري جهات هوشي و ذهني، نه كمتر، كه بسيار بالاتر از سايرين هستن...

/ 14 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
پخمه

حال کردم. بابا ایول داره...

سیمین

بابا دکتر اعتماد به نفس راستی یاد سفر داش محمود به گیلان افتادم که از روی جوگهای رشتی که فکر کرده بود واقعیته حرفهایی زده بود که جنجال برانگیز شده بود محمود بیچاره

اکبر

سلام با پستی راجع به ... تنهايي بسيار لذت دارد، به خصوص تنهايي در تاريکي را لذتي ديگر است. تاريکي و تنهايي و سکوت، قيامت انسان را بر مي انگيزانند و انسان به دردش مي رسد. سحرگاهان در کوي حقيقت دلدارت بنشين و آنجا را محراب عبادت و نشيمنگاه خود قرار بده. تمام اجتماع را بايد فداي لذت سحر کني. سحرگاه بايد از «غير» دست کشي و به حقيقت نفس خويش بپردازي. بايد راه عاشقي در پيش گيري که عاشق قرار ندارد. بروزم خوشحال می شم سر بزنی؟؟؟

ليلا

چه باحال !! اما واقعا بعضی از این جوک ها در مورد بعضی از شهر ها صدق می کنه .

سيدتقي

من برا كسي كامنت نمي‌ذارم. اگه كسي با اسم من كامنت‌هاي بدبد ميذاره من نيستم

مرضيه(مامان ياسمين)

سلام منتظر بقيه خاطرات هستيم

رویا

خوب از جوک ها که نباید ناراحت بشین چون برای همه ی اقوام میگن و همه اش هم شوخیه! اما واقعا در اینکه همشهری هاتون از بسياري جهات هوشي و ذهني، نه كمتر، كه بسيار بالاتر از سايرين هستن... هم شکی نیست!

هاله

درسته. همشهری هاتون از بسياري جهات هوشي و ذهني، نه كمتر، كه بسيار بالاتر از سايرين هستن... اينو واقعا قبول دارم. شاد باشيد.

هوو

برای مامانم تعریف کردم خیلی خندید شاد باشی