به سياه و سفيد دست نزني ها!!!

در زندگي عشايري و روستايي، قسمت عمده‌اي، حداقل نصف همه‌ي كارهايي كه براي امرار معاش انجام مي‌شه، بر عهده‌ي خانوماست. دختربچه‌ها گله رو به چرا مي‌برن و بر مي‌گردونن، لباس‌ها رو مي‌شورن، در فرآوري محصولات دامي و توليد پنير و كره و... نقش اصلي رو دارن، گليم و جاجيم و... مي‌بافن، و خيلي كارهاي ديگه...

* * * * *

       هفته‌ي قبل عروسي دخترِ دخترخاله‌ام در تهران بود، مامانم اينا اومده بودن تهران، و موقع برگشتن و حين رانندگي، بالاجبار مستمع آزاد حرف‌هاي خاله‌زنكي بودم! سخن از اين بود كه عروس خانوم كه قبلا يه شغل نيمه‌وقت داشته قراره ديگه نره سر كارش، و به عبارتي خانه‌داري كنه، و البته ايشون ـ مثل بسياري از دختران شهري هم‌سن خودش ـ هيچ سررشته‌اي از خانه داري نداره و مثلا حتي نمي‌تونه يه مرغ رو تميز كنه و گوشت رو خورد كنه و غذاي درست و حسابي بپزه، و بيچاره مامان عروس كه مجبوره تا مدت‌ها براي دو خانواده غذا بپزه و راه و چاه ياد دخترش بده، شايد كم‌كم خودش راه بيفته!!!

* * * * *

       و من در عجب بودم از اين مادرهاي شهري، كه اين‌قدر بد دختراشونو تربيت مي‌كنن، و در كل، از زن‌هاي شهري، كه در مقايسه با زنان عشايري و روستايي چقدر خودشونو راحت كردن، و اصولا، چه ادعايي مي‌تونن داشته باشن در ساختن جامعه و رشد و تعالي اون؟!!!

/ 2 نظر / 6 بازدید
باران

اصلا ربطی به راحت کردن خودشون نداره تازه وقتی دخترشون کاری بلد نيست خودشون بيشتر تو زحمت می افتن موضوع اينکه سطح زندگی ها متفاوته و اصلا اين دو زندگی قابل مقايسه نيستن و هر کسی در شرايط خاصی بزرگ ميشه اقتضای زندگی امروزیه که یه دختر فعالیت اجتماعی داشته باشه حالا مثلا دو روزم نتونست خوب غذا بپزه به کجای دنيا بر می خوره؟ اصولا مردای ایرانی وقتی ازدواج می کنن فکر می کنن ابدارچی استخدام کردن

هانيه

فکر ميکنم بايد اين سوال رو از بعد ديگه هم پرسيد. مادرهای عشاير و روستا چقدر در رشد و تعالی جامعه نقض دارند؟آيا الزامآ قورمه سبزی خوشمزه پختن در رشد و تعالی جامعه نقش داره؟ من فکر ميکنم به خصوص در جوامع شهری چه برای دخترها و البته برای پسرها فرصت کمتری باقی مانده که صد البته حاضر نيستند به خواليگری بگذرانندش.